Aktualności

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

16 grudnia 2021

Na zaproszenie Pani Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu RP, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przedstawiciele uczniów Zespołu Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie wzięli udział w debacie młodzieży i działaczy „Solidarności”.

W Sali Kolumnowej Sejmu RP spotkali się dawni opozycjoniści lat 70-tych i 80-tych XX wieku, działacze „Solidarności”, historycy oraz uczniowie – laureaci Olimpiady Historycznej i organizowanego przez Marszałek Sejmu konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. W części artystycznej wystąpili Jan Pietrzak i Jerzy Zelnik.

Debatę stanowiły dyskusje w trzech panelach: Panel I – Świadectwo walki, spuścizna buntu, czyli stan wojenny okiem działaczy opozycji antykomunistycznej, Panel II – Kobiety w stanie wojennym, Panel III – Stan wojenny. Przesłanie dla współczesnych.

Od 2002 roku, decyzją posłów, 13 grudnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Wielu z nas uczestniczy też w akcji „Światło pamięci”, która jest symbolem nawiązującym do gestu – solidarności z Polakami i Polską kiedy to na znak solidarności z Polską i Polakami świece w swoich oknach zapalili papież Jan Paweł II i prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. – Dla nas, Polaków, ta symbolika miała wtedy naprawdę ogromne znaczenie, Wiedzieliśmy, że nie jesteśmy osamotnieni w stanie wojennym, który był ponury, który przyniósł tyle bólu i rozpaczy – wspominała.

Relacja zdjęciowa dzięki uprzejmości, między innymi Kancelarii Sejmu RP.