Aktualności

75. rocznica śmierci por. Hieronima Piotrowskiego ps. „JUR”

17 stycznia 2022

16 stycznia br. w Łochowie, kadeci CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza oraz strzelcy JS 1944 przy Zespole Szkół nr 7 w Warszawie pod opieka Mirosławy Niewiarowskiej – kierownika szkolenia praktycznego i Marcina Rzyckiego – wychowawcy klasy wojskowej uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy śmierci por. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”. Pośmiertnie, ten Żołnierz Niezłomny, decyzją Ministra Obrony Narodowej został nominowany na stopień kapitana. Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji kpt. Hieronima Piotrowskiego i Ojczyzny. Po uroczystościach w kościele uczestnicy obchodów przeszli w Marszu Pamięci do pomnika „Jura”, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po przemówieniach okolicznościowych, odczytaniu Apelu Poległych, oddaniu salwy honorowej i złożeniu kwiatów zaproszeni goście przeszli do Łochowskiego Ośrodka Kultury na popremierową projekcję filmu dokumentalnego inscenizowanego w reżyserii Grzegorza Juchiewicza „JUR – historia prawdziwa”. Honorowy patronat nad uroczystymi obchodami 75.rocznicy śmierci „Jura” objęli: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz senator Maria Koc.

Hieronim Piotrowski ps. „Jur” – Żołnierz Niezłomny z wykształcenia był prawnikiem, uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. Przez całą okupację działał w konspiracji, a od 1944 r. walczył w Armii Krajowej. Po wojnie po wojnie zaangażował się w działalność Podziemia Antykomunistycznego. Poległ 16 stycznia 1947 r. zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB na kwaterze we wsi Brzuza (pow. Węgrów).

Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

https://vod.gazetapolska.pl/26112-obchody-75-rocznicy-smierci-por-hieronima-piotrowskiego-ps-jur-uroczystosc-pod-pomnikiem