Aktualności

Czas pamięci, czas zadumy…

1 listopada 2017

1 listopada 2017 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczniowie-kadeci pod opieką pani Mirosławy Niewiarowskiej, wychowawczyni klas wojskowych, uczcili pamięć patrona naszego Liceum oraz patriotów, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Waldemar Milewicz – patron CXXV Liceum Ogólnokształcącego był dziennikarzem telewizyjnym, reporterem, korespondentem wojennym z terenów konfliktów zbrojnych i wielkich katastrof. Zginął w Iraku gdy samochód ekipy polskich dziennikarzy jadącej z Bagdadu do Karbali i Nadżafu ostrzelano z broni maszynowej.
Jerzy Strzałkowski podczas Powstania Warszawskiego dowodził Batalionem „Jerzyków” na Starówce. 22 sierpnia wyruszył kanałami z Placu Krasińskich w stronę Puszczy Kampinoskiej po broń i amunicję dla powstańców. Po dotarciu do wsi Pociecha (przez Laski i Wiersze) w dniach 28 sierpnia do 5 września stoczył ciężki bój z oddziałami niemieckimi i RONA.
Od czerwca br. nasza Szkoła opiekuje się sztandarem Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Żołnierzy AK.
Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne zorganizowane po 1944 roku. Żołnierze skazywani byli na ciężkie więzienie i okrutne tortury pod kłamliwymi zarzutami współpracy z okupantem niemieckim. Wyroki orzekane były z pogwałceniem wszelkich zasad prawa, często w samych celach skazańców, bez możliwości obrony. Ich rodziny wielokrotnie z pogardą pozbawiane były informacji o losie najbliższych, nie otrzymując nawet informacji o dacie śmierci czy miejscu pochówku najbliższych.