Aktualności

Powtórna uroczystość pogrzebowa ppłk Aleksandry Zagórskiej

30 maja 2022

26 maja 2022 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ppłk Aleksandry Zagórskiej po ekshumacji jej doczesnych szczątków z Cmentarza na Bródnie. Rozpoczęła je Msza święta w Katedrze polowej Wojska Polskiego.

Następnie uroczystości pogrzebowe przeniosły się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczęły jej doczesne szczątki. Do grobu złożono także urnę z ziemią z Cmentarza Obrońców Lwowa, na którym spoczywa Jerzy Bitschan syn Aleksandry Zagórskiej.

Delegacje złożyły kwiaty na znajdującym się obok symbolicznym grobie Matki Nieznanego Żołnierza, Jadwigi Zarugiewiczowej. Podtrzymując w ten sposób kilkuletnią tradycją pamiętania w Dniu Matki o matkach wszystkich poległych żołnierzy.

Aleksandra Zagórska urodziła się 24 kwietnia 1884 roku w Lublinie, zmarła 14 kwietnia 1965 roku w Warszawie. Podpułkownik Wojska Polskiego, członkini Organizacji Bojowej PPS oraz Związku Strzeleckiego we Lwowie, organizatorka drużyn kobiecych POW i kobiecej służby wywiadowczej I Brygady Legionów Polskich, organizatorka i komendantka główna Ochotniczej Legii Kobiet. Po wojnie zaangażowana w pracę w Związku Legionistek Polskich i Związku Obrońców Lwowa.

Asystę Wojskową podczas uroczystości zapewniło Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Organizatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej. Naszą Szkołę reprezentowała Mirosława Niewiarowska – kierownik szkolenia praktycznego wraz z Pocztami Sztandarowymi: CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza oraz Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Żołnierzy AK oraz strzelcy JS 1944 im. ppor. Aleksandra Pudło.