Aktualności

Spotkanie z panią Aliną Dąbrowską

13 maja 2017

13 maja 2017r. uczniowie klasy I La, uczestniczyli w spotkaniu  z panią Aliną Dąbrowską, która w czasie II wojny światowej została aresztowana za działalność konspiracyjną w Szarych Szeregach, osadzona w więzieniu, a następnie  zesłana do niemieckich obozów koncentracyjnych.
Droga pani Aliny Dąbrowskiej przez obozy trwała trzy lata i miała trzy etapy: Auschwitz (dwa lata), Ravensbrück i Buchenwald, naznaczona była tragicznymi wydarzeniami i wszechobecną śmiercią. O tych zdarzeniach z przeszłości mieliśmy okazję usłyszeć podczas wywiadu, którego pani Alina zgodziła się nam udzielić w szczególnym dla siebie dniu, dokładnie w 75 rocznicę aresztowania, które miało miejsce 13 maja 1942r.
W spotkaniu uczestniczyli: Łucja Mysiorska, Tamara Szóstakowska, Olimpia Ziemska, Jakub Bliniecki, Piotr Kierylak, Jakub Pietrzak oraz wychowawczyni Aneta Tarnowska. Uczniowie realizują projekt IPN „O tym nie można zapomnieć. Spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej” .

https://dzieje.pl/aktualnosci/alina-dabrowska-przez-50-lat-nie-bylam-w-stanie-pojechac-do-oswiecimia