Aktualności

Uroczystość ponownego pochówku Prezydentów RP na uchodźstwie

19 listopada 2022

W sobotę, 12 listopada 2022 roku odbył się uroczysty pogrzeb trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym historycznym wydarzeniu wzięły udział m.in. najbliższa rodzinna, goście z Wielkiej Brytanii, najwyższe władze państwowe i przedstawiciele duchowieństwa.

Uroczystość rozpoczęła się na płycie Wojskowego Portu Lotniczego na Okęciu od uroczystości powitalnych doczesnych szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie, które zostały sprowadzone z Newarka w Wielkiej Brytanii. Następnie kondukt żałobny z trumnami prezydentów w asyście honorowej Wojska Polskiego przejechał ulicami stolicy do Świątyni Opatrzności Bożej, w której odbyła się uroczysta Msza Św. pogrzebowa. Prezydent Andrzej Duda podczas swojego przemówienia podziękował Prezydentom RP na uchodźstwie – za ich służbę i przechowanie insygniów władzy i wartości II Rzeczypospolitej. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Prezydenci RP na uchodźstwie byli Ojcami polskiej państwowości i to także im zawdzięczamy dzisiejszą wolność i, że Naród musi dbać o ciągłość swojej historii i swoje dziedzictwo.

Po zakończeniu egzekwii pogrzebowych nastąpiło uroczyste złożenie trumien Prezydentów w sarkofagach nowo utworzonym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Dzień wcześniej, podczas prywatnej uroczystości, przeniesione zostały tam również szczątki prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Tuż obok znajdują się symboliczne groby Edwarda Raczyńskiego i Kazimierza Sabbata.

Podczas uroczystości została też otwarta Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Naszą Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w asyście pododdziału kadetów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego pod dowództwem Kingi Adamowicz – kadetki trzeciego rocznika OPW i opieką Mirosławy Niewiarowskiej – wychowawczyni kadetów.