Aktualności

Dzień Kadeta

22 maja 2021

W tym szczególnym dniu, Dniu Kadeta, przypadającym 21 maja, przedstawiciele społeczności klas wojskowych w CXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza w ZS nr 7 w Warszawie złożyli wiązankę kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, upamiętniając kadetów i młodych ludzi, którzy poświęcili swoje życie podczas walk na górze św. Anny w czasie III Powstania Śląskiego. Jest to jednocześnie rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza.

Delegację stanowili pan Marcin Rzycki – wychowawca Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz kadeci: Gabriela Gorzelak, Adam Daghman i Paweł Janas. Dzień Kadeta to święto, które ustanowił Marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. Obecnie, decyzją Ministra Obrony Narodowej jest świętem wojskowym obchodzonym w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 21 maja.

Klasy wojskowe w CXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza w ZS Nr 7 w Warszawie istnieją już 15 lat. Od 2017 roku działają w programie Ministra Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, a od września 2020 roku w Oddziale Przygotowania Wojskowego. W kolejnym roku szkolnym otwieramy w technikum oddział w zawodzie technik logistyk jako innowację, Logistyk w Siłach Zbrojnych.