Aktualności

III Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań 2016

8 października 2016

W dniach 3 – 8 października2016r. 27 uczniów pierwszych, drugich i trzecich klas wojskowych naszej szkoły uczestniczyło w III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2016, reprezentując w tych zawodach województwo mazowieckie.
Zlot odbył się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań-Karliki. Uczestniczyło w nim 800 uczniów z 23 szkół o profilu mundurowym z 16 województw oraz kadeci Liceum Wojskowego z Ukrainy. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. Jarosław Mika oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pani Agnieszka Michalak.
Podczas Zlotu uczniowie rywalizowali w zawodach obronnych, takich jak musztra, strzelectwo z broni długiej i krótkiej, marszobieg na 8 km z pokonywaniem punktów sprawnościowych (przenoszenie skrzynek z amunicją, przepychanie pojazdu wojskowego, strzelanie, rzut granatem, przenoszenie rannego), udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej czy podstawy samoobrony. Były prelekcje na temat historii wojsk lądowych oraz pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego.
Mogliśmy zobaczyć również pokaz umiejętności żołnierzy na polu walki z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
W sobotę 8 października br. odbył się uroczysty apel kończący zmagania młodzieży na żagańskim poligonie. W przemówieniu dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) gen. dyw. Jarosław Mika powiedział: „W ramach koleżeńskiej rywalizacji sportowej mieliście możliwość nabycia wielu umiejętności niezbędnych do współdziałania w grupie, rozszerzyliście i pogłębiliście swoją wiedzę z zakresu historii i tradycji dziejów Oręża Polskiego, jak również współczesnego wizerunku Wojska Polskiego, w tym w szczególności wojsk pancernych.”
Dowódca „Czarnej Dywizji” podziękował także nauczycielom i wychowawcom, którzy z wielkim zapałem i oddaniem kibicowali uczniom, zagrzewając ich do walki.
Słowa podziękowania zostały skierowane również do przedstawicieli Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON za pomoc i wsparcie przy organizacji Zlotu oraz do głównych organizatorów – Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej COMMANDO oraz 23 Śląskiego Pułku Artylerii.
Za upowszechnianie wiedzy z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego oraz uczestnictwo w Zlocie, wszystkie szkoły zostały uhonorowane pamiątkowymi ryngrafami.
Serdecznie dziękujemy uczniom – uczestnikom III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych Żagań 2016 za wspaniałą, sportową postawę, za kulturę osobistą, uczynność.
Godnie reprezentowaliście CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie.