Aktualności

Obchody 100. Rocznicy powstania Instytutu Józefa Piłsudskiego oraz 88. Rocznicy śmierci Marszałka

18 maja 2023

12 maja br., Poczet Sztandarowy w składzie: Kinga Adamowicz – dowódca, Emil Grudziądz – sztandarowy, Jakub Misiński – asysta pocztu wraz z wartą Honorową, którą pełnili: Patrycja Zawrotna i Rafał Turkiewicz reprezentowali Szkołę w obchodach 100. Rocznicy powołania Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz 88. Rocznicy śmierci Marszałka.
 
Uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Archiwum Akt Nowych. Z tej okazji w Archikatedrze p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela złożono kwiaty na grobach Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Kazimierza Sosnkowskiego oraz pod popiersiem Naczelnika Państwa. Następnie odprawiona została przez bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej Msza św. po której uroczystości rocznicowe kontynuowano na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Marszałka.
Przed Domem Polonii na Krakowskim Przedmieściu odsłonięto plenerową wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu i powołanemu z jego inicjatywy Instytutowi, którą przygotowało Archiwum Akt Nowych. Na kilkunastu planszach zaprezentowano dorobek IJP w okresie przedwojennym oraz w czasach współczesnych.
 
100-lecie organizacji Instytutu uświetniła jubileuszowa gala na Zamku Królewskim.
 
https://niepodlegla.dzieje.pl/wydarzenie/obchody-88-rocznicy-smierci-marszalka-jozefa-pilsudskiego