Aktualności

Rzuć Palenie Razem z Nami

16 listopada 2022

 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny w Polsce. Wyniki badań przeprowadzone przez OBOP na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego w lutym 2011 pokazują, że do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się  aż 9 mln Polaków w wieku 15 lat i więcej. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Przeciętny palacz w ciągu życia przepala równowartość samochodu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia to doskonała okazja, by na zawsze pożegnać się z tym nałogiem.

Jak to zrobić?

Krok 1 Ocena sytuacji, czyli mocne postanowienie…niepalenia (to przychodzi z reguły najlepiej i raczej nie ma z tym problemów.

Krok 2 Przezwyciężenie złych nawyków (palenie zaraz po wstaniu rano)

Krok 3 Nikotynowe terapie zastępcze

Krok 4 Odpowiednie nastawienie

Krok 5 Wytrwać w powziętej decyzji

Krok 6 Aktywność fizyczna przede wszystkim

Krok 7 Dostosuj otoczenia, tak by było dla Ciebie wygodne

Krok 8 Wypijaj dużo płynów

Krok 9 Dąż do celu

Krok 10 Nie daj się skusić

Co zyskasz rzucając palenie już dziś?

 •  w ciągu 2 dni zmysły smaku i węchu zaczną działać jak u osoby nigdy niepalącej.
 • w ciągu 5 dni średnia ilość tlenu we krwi wzrośnie a ilość tlenku węgla zmniejszyły się co wymiernie przyczyni się do poprawy wydolności organizmu i kondycji fizycznej
 •  po 2 tygodniach układ krążenia zacznie ulegać wzmocnieniu by po 3 miesiącach wrócić do optymalnej formy. Spowoduje to obniżenie tętna i powrót ciśnienia krwi do normy, a także powinno poprawić komfort snu.
 •  po 1 miesiącu wydolność układu oddechowego poprawi się o ok 30%. Całkowity powrót do normy potrwa około 9 miesięcy. Po jego zakończeniu odzyskasz bardziej regularny i naturalny oddech, ustąpią duszności, kaszel, wzrośnie wydolność płuc, a także znacząco podwyższa się poziom tolerancji organizmu dla wysiłku.
 •  po 6 miesiącach poprawie ulega układ odpornościowy dzięki czemu organizm szybciej zwalcza infekcje; pełnej regeneracji ulegają rzęski w drogach oddechowych; cera ulega poprawie.
 •  po 12 miesiącach zachorowanie na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę.
 •  po 5 latach ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku czy płuc zmniejszy się o połowę, regeneracji ulegają zniszczone komórki, poprawia się funkcja samoregulacji płuc. (Po zarejestrowaniu nasz portal będzie odliczał za Ciebie czas potrzebny do osiągnięcia kolejnych stopni poprawy zdrowia.)
  Oczywiście „bonusy zdrowie” to nie jedyny powód, dzięki rzuceniu także:
 •  będziesz wydawać mniej pieniędzy, a nawet poczynisz oszczędności. Odkładanie pieniędzy na wymarzony projekt – poprzednio wydawanych na tytoń – stanowi znakomitą motywację.
 • poprawisz swój wygląd i atrakcyjność. Kiedy rzucisz palenie Twoja skóra, zęby i włosy nabiorą zdrowszego wyglądu a oddech przestanie być nieprzyjemny dla otoczenia.
 • poprawisz swój status społeczny. Obecnie nawyk palenia jest coraz częściej źle widziany zarówno przez pracodawców jak i otoczenie, świadome zagrożeń płynących z biernego palenia. Pojawia się coraz więcej miejsc gdzie palenie jest źle widziane lub zabronione. Polski parlament wprowadził ustawę zakazująca palenia we wszystkich miejscach publicznych (poza wyznaczonymi do tego strefami).

Osoby chcące rzucić palenie mogą zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: Tel. 801 108 108
O szkodliwości e-papierosów.