Aktualności

Spektakl o mjr. Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”

13 marca 2023

9 marca 2023r. uczniowie klasy 1ld obejrzeli w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL spektakl historyczny ”Zapora. Nigdy się nie poddamy” w reż. Marcina Wąsowskiego, poświęcony majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu, cichociemnemu, legendarnemu dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej na Lubelszczyźnie.
 
Przedstawienie powstało na podstawie wspomnień żołnierzy „Zapory”. Jego konwencja pozwoliła na włączenie w spektakl widzów. Mogliśmy więc nie tylko obserwować zmagania aktorów na scenie, ale także w nich współuczestniczyć. Na naszych oczach powstawała, tkana z teatralnej materii, opowieść o człowieku, o jego marzeniach, miłości, odwadze, niezależności i niezłomnym charakterze.
 
Hieronim Dekutowski został zamordowany przez władze komunistyczne 7 marca 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątki zostały odnalezione w 2012 podczas prac prowadzonych przez IPN w Kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W spektaklu uczestniczyliśmy dzięki zaproszeniu dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych pana Filipa Musiała. Była to nagroda dla młodzieży naszej szkoły za aktywne uczestnictwo w uroczystościach organizowanych przez muzeum.