Aktualności

Wiktoria i Józef Ulmowie – „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”

12 września 2023

Pierwszy tydzień nowego roku szkolnego nigdy nie jest łatwy. W tym roku rozpoczęliśmy go bardzo aktywnie, włączając się w wiele działań związanych z upamiętnieniem rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy podczas II wojny światowej udzielili schronienia swoim żydowskim sąsiadom. Ten ludzki, wydawałoby się naturalny gest, kosztował ich życie – 24 marca 1944r. w ciągu kilku minut zostali brutalnie rozstrzelani przez niemieckich żandarmów. Nie oszczędzono nawet dzieci, najstarsze z nich miało 8 lat, najmłodsze zaledwie 2. W 1995r. Instytut Yad Vashem uhonorował Ulmów tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń – 24 marca – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. 10 września 2023r. miała miejsce beatyfikacja rodziny Ulmów.
 
Historię tych niezwykłych ludzi poznaliśmy i upamiętniliśmy poprzez różne formy naszej aktywności, między innymi:
– lekcje, na których obejrzeliśmy filmy i materiały informacyjne, które stały się pretekstem do wielu rozmów, m.in. o znaczeniu sąsiedzkiej pomocy, empatii wobec drugiego człowieka, rozległych zainteresowaniach przyrodniczych i fotograficznych Józefa Ulmy, trudnym życiu w czasie wojen,
– przygotowanie gazetki ściennej na szkolnym korytarzu z najważniejszymi informacjami o Ulmach i wydarzeniach w Markowej, – konkurs na plakat związany z rodziną Ulmów – praca wykonywana była w szkole przez 60 minut, w grupach łączących uczniów z różnych klas,
– turniej wiedzy o Józefie i Wiktorii Ulmach przeprowadzony przez Samorząd Szkolny,
– projektowanie ulotek informacyjnych w różnego typu programach graficznych (niektóre powstały w dwóch językach – polskim i angielskim).
 
To wszystko przygotowaliśmy w zaledwie cztery dni pierwszego tygodnia nauki. Chcieliśmy, aby nasza akcja informacyjna miała miejsce przed uroczystością beatyfikacji. Zaplanowaliśmy także dalsze działania, m.in. wyjścia do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, aby lepiej poznać naszą wspólną historię.