Aktualności

Zwiedzanie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego

30 maja 2022

27 maja 2022 roku, kadeci CXXV Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką Mirosławy Niewiarowskiej – kierownik szkolenia praktycznego odwiedzili 1. Bazę Lotnictwa Transportowego w Warszawie. 1 Baza zlokalizowana jest przy ulicy Żwirki i Wigury, w bliskim sąsiedztwie Lotniska Chopina. Do jej głównych zadań należy zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie i komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz zapewnienie właściwego funkcjonowania jednostek i instytucji pozostających na jej zaopatrzeniu.

Zwiedzanie 1. Bazy rozpoczęliśmy od Sali Tradycji, która jest statutową placówką muzealną z bogatym zbiorem pamiątek i dokumentów historycznych. Dowiedzieliśmy się o ciekawej historii i tradycjach Jednostki.

Następnie udaliśmy się do terminalu Wojskowego Portu Lotniczego, gdzie przedstawione zostały specjalne strefy dedykowane pasażerom VIP. Dowiedzieliśmy się jakie są zasady odpraw najważniejszych osób w Rzeczypospolitej. Dzięki uprzejmości pracowników 1. BLTr otrzymaliśmy możliwość przejazdu specjalnym autokarem po płycie lotniska. Weszliśmy także na 5. piętro wieży gdzie znajduje się Biuro Meteo. Przed każdym wylotem statku powietrznego, z tego miejsca pilot odbiera mapy z informacjami o warunkach pogodowych panujących w miejscu startu i lądowania samolotu.

1. Baza na swoim stanie posiada, między innymi Sokoły w wersji VIP, MI-8, samoloty – G550, boeingi 737-800 . Zapoznaliśmy się również z zadaniami i sprzętem Wojskowej Straży Pożarnej. Kadeci mieli możliwość sprawdzić się na czas w gotowości do akcji.

Składamy serdeczne podziękowania dla dowództwa, kadry zawodowej i pracowników JW4198 za umożliwienie poszerzenia wiedzy i zainteresowań, za profesjonalizm i cierpliwość oraz zapoznanie ze specyfiką funkcjonowania tej wyjątkowej jednostki wojskowej.